Drukuj

Wokół Fortu Blizne

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
SZLAK SPACEROWY, około 1,8 km:

Wycieczka na popołudnie, krótka i stosunkowo łatwa, choć w pewnym miejscu prowadzi wąską dróżką. Wcześniej nierówna nawierzchnia, ale do przejechania bez większych problemów.

Samochód parkujemy na Grotach, na nieutwardzonym, bezpłtnym parkingu w miejscu gdzie od ulicy Kocjana odchodzi niewielka uliczka Przy Fosie. Wycieczka ma charakter okólny, więc na końcu wrócimy w to samo miejsce. Przystanki autobusowe zlokalizowane są na narożniku ulic Kocjana i Kaliskiego. W pobliżu są także przystanki linii tramwajowej 20 na Boernerowo i Żerań. 

Udajemy się uliczką Przy Fosie w kierunku południowym. Uliczka kluczy i nawierzchnia na razie nie jest najlepsza. W pewnym momencie z lewej strony teren gwałtownie opada w dół, ku fosie Fortu Blizne - jest to miejsce szczególnie niebezpieczne i pod żadnym pozorem nie możemy tu puścić malucha samego, by nie wpadł do fosy. Z góry natomiast możemy pokazać mu fort i pływające w fosie kaczki. Fort Blizne to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Obecnie dość zaniedbany, niszczeje w rękach prywatnego właściciela.

Podążamy dalej uliczką Przy Fosie trzymając malucha w wózku lub przy ręce. Cały czas lewą stronę drogi stanowi ostra i nieogrodzona skarpa forteczna. W końcu opuszczamy jej niebezpieczne towarzystwo i wchodzimy między ogródki działkowe. Na skrzyżowaniu z ulicą Fortową wybieramy odgałęzienie lewe. Dróżka z czasem staje sie wąska i dość zarośnięta, ale nie porzucamy jej. Po przejściu przez minidżunglę wychodzimy u stóp nasypu kolejowego bocznicy do Huty Warszawa.

W tym miejscu możemy puścić bobasa, by sie wybiegał. Po nasypie może przejechać ciężki pociąg towarowy, co z pewnością zainteresuje każde dzieckio.

Skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż północnego skłonu nasypu. Z czasem droga polna się kończy i zaczyna się gładki asfalt. Tu musimy wzmóc uwagę, gdyż od czasu do czasu pojawia się pojazd. Asfaltową drogą dochodzimy do ulicy Kaliskiego, gdzie po lewej stronie napotykamy siłownię. Tutaj znów możemy zrobić przerwę w marszu.

Do parkingu lub przystanków autobusowych wracamy dalej ulicą Kaliskiego (nie zmieniając strony) i Kocjana (w lewo).

Copyright © 2013-2015 wozking.pl